Szczególne warunki, jakie panują w obiektach przemysłowych sprawiają, że użycie tradycyjnych materiałów może okazać się nieskuteczne lub nieekonomiczne. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się technologie budowlane o najwyższych parametrach termoizolacyjnych, mogące przez długie lata służyć bezawaryjnie przy zachowaniu swoich najważniejszych parametrów użytkowych. Dla każdego inwestora ważna jest trwałość pozwalająca na uniknięcie uciążliwych konserwacji, częstych remontów oraz napraw. Sposobem na osiągnięcie tego celu jest budowanie obiektów przemysłowych z płyt warstwowych. Jednym z pierwszych i największych w Polsce oraz Europie producentów płyt warstwowych jest firma Gór-Stal, która oferuje szeroką gamę nowoczesnych płyt warstwowych ściennych, również dedykowanych do izolacji chłodni/mroźni, oraz dachowych z rdzeniem poliizocyjanurowym (PIR).
Płyty dachowe
W ofercie Gór-Stal znajdują się płyty dachowe warstwowe GS PIR D, przystosowane do wykonywania pokryć dachowych, charakteryzujące się bardzo głębokim przeprofilowaniem (kształt trapezu) okładziny zewnętrznej. Związane jest to z przenoszeniem przez nie długotrwałych obciążeń użytkowych (więcej informacji na ten temat można znaleźć w zakładce „Tabele obciążeń”). Płyty mocowane są wkrętami do konstrukcji drewnianej, stalowej lub żelbetowej. Szczelność połączeń płyt zapewnia aplikowana na etapie produkcji poliuretanowa uszczelka PUS.
Płyty ścienne
Płyty ścienne warstwowe GS insPIRe U przeznaczone są do wykonywania ścian zewnętrznych osłonowych oraz wewnętrznych działowych w obiektach o konstrukcji szkieletowej. Płyty można montować zarówno w układzie pionowym, jak i poziomym, jako jedno- i wieloprzęsłowe elementy ścian. Ukryte mocowanie, niewidoczne od strony elewacji sprawia, że płyty te są bardzo atrakcyjne pod względem architektonicznym oraz funkcjonalnym.
Innym rodzajem płyt ściennych warstwowych są płyty GS insPIRe U gięte, przystosowane do tworzenia narożników. Ich zastosowanie pozwala uniknąć konieczności wykonywania obróbek w tych miejscach. Płyty warstwowe gięte montowane są analogicznie jak płyty płaskie, ich zastosowanie pozwala jednak na ograniczenie liniowych mostków termicznych.